Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Pan Zielonka
You are here:start/Intro/strona główna/Aktualności/Dynią w pasożyty!

bojkotczatu

ptaszki

Dynią w pasożyty!

Tuesday, 11 October 2016 16:15 autor: Sylwek

DYNIA HOKKAIDO - jest niewielka, ma przepiękny soczysty pomarańczowy kolor, nie trzeba jej obierać ze skórki i wspaniale rośnie w każdym przydomowym ogródku.


Dynia i jej właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze doceniali już meksykańscy Indianie. Znalazła ona zastosowanie zarówno w meksykańskiej medycynie naturalnej, jak i kuchni przepisy na przetwory z dyni są przekazywane z pokolenia na pokolenie


Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Zapobiega ona krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę – utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niszczycielskie wolne rodniki.

 

Dynia bogata jest również w białko. W dodatku nie tuczy! Mimo że to owoc brzuchaty, należy do niskokalorycznych. Dzięki dużej zawartości celulozy pomaga w kuracjach odchudzających. Dynia przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonych tłuszczów. Zawiera także pektyny i kwasy organiczne.

 

Ze względu na małą zdolność wiązania azotanów z gleby dynia jest lepszym od marchwi produktem w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby wątroby, otyłość i zaburzenia przemiany materii. Dynie wzmacniają także system immunologiczny.

 

Wartości odżywczych dyni i jej właściwości leczniczych nie sposób przecenić. Dynia to warzywo bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza niezbędny mężczyznom cynk. Świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów.

 

Uwielbiamy dynię w postaci pieczonej posypaną ziołami i czosnkiem, skropioną oliwą. Pikantnej zupy krem z imbirem, risotto z dynią, a także puree z dyni do koktajli. Dynia ma niesamowite właściwości, więc warto poszukać swojej ulubionej dyni i znaleźć na nią swój sposób!

 

Zapraszamy po dynię HOKKAIDO, BUTTERNUT, ZWYCZAJNĄ :D


dynia2
Sylwek

Sylwek

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Add comment