Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Pan Zielonka

bojkotczatu

ptaszki

Tahina

Wednesday, 05 March 2014 15:41 autor: Mandelinka Bramborowa

Tahina to pasta sezamowa popularna w kuchni żydowskiej i arabskiej. Wykonuje się ją poprzez blendowanie ziaren sezamu. Smak różni się w zależności od tego czy użyje się nasion łuskanych (smak łagodniejszy) czy niełuskanych (lekka goryczka). Wartości odżywcze również są zależne od rodzaju użytego ziarna. Korzystniejsze dla zdrowia jest używanie sezamu niełuskanego, który jest o wiele bogatszy w wapń niż sezam pozbawiony łupinek. Tahina zawiera dużo wapnia, magnezu,miedź, mangan, cynk, żelazo, fosfor, selen, witaminę B11. Najpopularniejszym specjałem z dodatkiem tahiny jest hummus.


tahini

 

PRZEPIS NA TAHINĘ*

 

Składniki:

250 g łuskanego lub niełuskanego sezamu (z niełuskanym wyjdzie ciemniejsza)
ewentualnie 2 łyżki oleju z pestek winogron

 

Przepis:

Rozgrzać suchą patelnię, wsypać sezam i prażyć go co jakiś czas mieszając przez około 3 minuty. Kiedy tylko sezam zacznie się złocić i intensywnie pachnieć, zsypać go z patelni do miseczki i odstawić na chwilę do przestudzenia, wsypać sezam do naczynia blendera, po czym zdjąć pokrywę, zeskrobać go ze ścianek i miksować kolejną minutę, ponownie otworzyć pokrywę i oskrobać sezam ze ścianek. Sezam zacznie przyklejać się do wnętrza naczynia miksującego tworząc rodzaj sezamowego, kleistego piachu - to dobry znak! Należy ponownie zeskrobać go ze ścianek i miksować, powinien zacząć się zmieniać w gęste sezamowe masło. Miksować dalej i powtarzać skrobanie jeszcze raz lub dwukrotnie, po tym czasie tahina powinna być idealnie gładka i kremowa. Jeśli jednak wasz blender ma mniejszą moc i tahina mimo wszystko nie jest wystarczająco kremowa, należy dodać 1 - 2 łyżki oleju i ponownie krótko zmiksować. Tahinę przelać do czystego słoika, można przechowywać ją przez kilka miesięcy.


 

* źródło: http://www.jadlonomia.com/2013/11/domowa-tahina.html

 


Ciekawostka

Tahiny można używać jako zamiennika jaj przy domowych wypiekach. Dwie łyżeczki tahini rozprowadzone wodą zastępują jedno jajko.

Mandelinka Bramborowa

Mandelinka Bramborowa

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Add comment